english version

19-03-2023

28-05-2003

wersja polska

Dr med. Lucjusz Albin Wajszczuk 0086


Z książki prof. Zbigniewa Anusza pt. "Działalność Służby Zdrowia ZWZ-AK na terenie Powiatu Siedleckiego w latach 1939-1945, str. 46-48" - informacja uzyskana dzięki uprzejmości Dr Władysława Stefanoffa z Siedlec.

Dr med. Lucjusz Wajszczuk urodził się 2 lutego 1895 r. w Siedlcach z ojca Piotra i matki Marianny z domu Maciejczyk. Gimnazjum ukończył w Siedlcach w 1917 r. Studia lekarskie rozpoczął w Charkowie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kontynuował studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego uzyskując w 1923 r. dyplom lekarski. Jeszcze w okresie studiów pracował w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. W 1933 r. zawarł związek małżeński z Wandą Herman. Miał dwoje dzieci lekarzy (Waldemar i Anna).

Dr Wajszczuk pochodził z rodziny ogólnie szanowanej. Ojciec organista wszczepił zamiłowanie muzyczne dzieciom, a wiele pieśni patriotycznych kształtowało młode charaktery. Jeden z braci Lucjusza Edmund, również lekarz, stracił troje dzieci w Powstaniu Warszawskim (Barbarę w bat. "Gustaw", Antoniego i Wojciecha). Drugi z braci Karol, ksiądz, został zamęczony w Dachau. Dr Lucjusza Wajszczuka nie ominęły również przeżycia wojenne. W 1939 r został powołany w randze kapitana do Łukowa na komendanta szpitala wojskowego, a po kapitulacji przedostał się do domu. W czasie okupacji był związany z Armią Krajową i udzielał pomocy lekarskiej partyzantom. W jego domu odbywały się akowskie zebrania. W okresie ubowskim nie ominęło go więzienie. Powodem stał się donos jednego z pracowników Ubezpieczalni o tym, że posiada w domu zdjęcia z Katynia. Mimo, że rewizja nie dała rezultatów aresztowano go z żoną. Żona po tygodniu wróciła do domu, jemu więzienie zabrało trzy miesiące życia.* Do dnia dzisiejszego z wdzięcznością wspominane są zaświadczenia dr Wajszczuka chroniące ludzi przed wywiezieniem do Niemiec. W 1945 r. został powołany do wojska i znalazł się we Włocławku w szpitalu wojskowym już w stopniu majora. Po roku wrócił do Siedlec, gdzie pracował jako ordynator oddziału chorób zakaźnych i jako internista do emerytury. Zmarł w Warszawie 8 listopada 1978 r., pochowany jest na cmentarzu w Siedlcach.

* prawdopodobnie przebywał w areszcie śledczym, a następnie w wiezieniu dłużej - zachowane listy do żony z wiezienia w Siedlcach są datowane od 27.IV. 1952 do 13.VII. 1952 - szczegóły na osobnej stronie, w przygotowaniu (WJW)


str. 541


str. 542

Dokumenty z Głównej Biblioteki Lekarskiej - odnalezione przez W. Sobeckiego - (10.VIII.2009) 

odpis dyplomu - 1923 r. 

odpis prawa praktyki - 1926 r.

Kwestionariusz do zatrudnienia - 1940 r.

 


 

          

Wyjątek z listu Władysława Bieguńskiego z 15.I.2006:

 
"Wysyłam trzy strony, z których jedna powinna Pana zainteresować."


Franciszek Gryciuk


Treść przypisu nr 10 dotyczy źródła informacji: "WAPS MRN - Protokoly posiedzeń plenarnych PMRN 1944 - 1948; protokół z 29.08.1944".


Dr Lucjusz Wajszczuk – ekspert sądu Biskupa Podlaskiego
Nadesłał W. Biegunki - 9 czerwca 2020


Dr Lucjusz Wajszczuk - ekspert Sądu Podlaskiego
Ks. Piotr Aleksandrowicz: DIECEZJA SIEDLECKA czyli PODLASKA
W 150 rocznicę erekcji (1818-1968)

Przyczynki i materiały do dziejów Diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej; SIEDLCE, 1971

Lekarze - eksperci Sądu Podlaskiego. Dość długo nie było przy Duchownym
Sądzie Podlaskim stałych lekarzy-ekspertów, których udział w niektórych
procesach jest konieczny lub polecany. W razie potrzeby zapraszani byli do poszczególnych spraw w charakterze ekspertów miejscowi lekarze (Hilary Ostrow­ski, Bronisław Krakówka). Do r. 1942 nie ma w aktach Sądu Podlaskiego żadnego śladu ich zatwierdzenia na stałe. Występu­ją w tym charakterze już od r. 1942.

Stałymi lekarzami-ekspertami sądowymi obecnie są lekarze siedleccy:
Mieczysław Piotrowski, Lucjan Wajszczuk* (17 X 1942), Modest
Lubieniuk (1949 - jeszcze nie odwołany), Zofia Stefanoff-Zieleniewska,
Zdzisław Szewczyk, Danuta Łuszczak.

__________________

* błędnie podano imię – powinno być Lucjusz (WJW).
Informacje nadesłał p. Krzysztof Sprzączak.


Nadesłał Pan Krzysztof Sprzączak


 

Nadesłał Pan Mec. Witold Okniński


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2023
e-mail: drzewo.rodziny.wajszczuk@gmail.com