english version

08-07-2017

27-10-2005

wersja polska

 

Notatka biograficzna dotycząca ojca Emilii - Dr Franciszka Chorina


Fotografia - została wykonana około 1870 r. i przedstawia dr Franciszka Chorina

Franciszek Chorin (Horain) urodził się około 1802 r na Węgrzech, w Buzad k. Arad (obecnie Rumunia). Był synem pułkownika Zygmunta Franciszka i Marianny z d. Tertoelitz. Prawdopodobnie prawdziwe węgierskie nazwisko to Horanyi. 9 maja 1824 r. uzyskał dyplom doktora medycyny i chirurgii na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Na uczelni zetknął się z wieloma Polakami. Rok wcześniej doktorat uzyskał znany lekarz, Wielkopolanin, Karol Marcinkowski. Około 1829/30 r. musiał się znaleźć na ziemiach polskich i tutaj poślubił Aleksandrę Turchetii, pochodzącą z mediolańskiej rodziny osiadłej w Polsce w czasach Stanisława Augusta.

Z małżeństwa tego była córka Emilia urodzona 14 marca 1831 r. w Warszawie, od 1852 r. żona Marcina Bieguńskiego, urzędnika Biura Naczelnika Powiatu Siedleckiego, i syn Aleksander.

Fragment pomnika
z herbem

Zgłosił swój akces do Powstania Listopadowego. 18 lipca mianowany lekarzem batalionowym, 28 sierpnia lekarzem sztabowym. Obowiązki lekarskie wypełniał w Ambulansie Nr 4. 17 września odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Po upadku Powstania osiadł w Krasówce k. Łomaz, majątku ziemskim dzierżawionym przez jego teścia Ludwika Turchetii. Tutaj 5 października 1832 r. na zapalenie płuc zmarła mu żona, a w marcu następnego roku dziewięciomiesięczny syn Aleksander. W 1833 Rada Tymczasowa Lekarska Królestwa Polskiego przyznaje mu prawo wykonywania zawodu.

Nagrobek-pomnik doktora Chorina
na cmentarzu w Węgrowie.

Około 1934/35 osiedla się w Węgrowie i tutaj 14 maja 1835 r. poślubia Izabellę Cecylię Smorągiewicz, córkę miejscowego aptekarza i właściciela słynnego Domu Gdańskiego. Z małżeństwa tego było kilka córek i dwu synów - Władysław, uczeń klasy II Szkoły Siedleckiej, zmarły w lutym 1858 r. i Romuald Artur poległy w Powstaniu Styczniowym. Dr F. Chorin zmarł w Węgrowie 14 stycznia 1880 r. o godzinie 11 rano. (na pomniku jest błędna dzienna data śmierci).

"Recepta znaleziona w papierach doktora Chorina - dotyczy leczenia zakażenia tasiemcem"


Źródło: Nadesłał Włodzimierz Bieguński