english version

08-07-2017

01-12-2005

wersja polska

 

Inne Rodziny Siedleckie


Wyjątki z listów od Włodzimierza Bieguńskiego:

 
29. XI. 2005 - 1/  Z nazwiskiem Wierzejski kojarzą mi się dwie rodziny:
 
- Sędzia Karol Wierzejski zm. w 1932 r., miał 4 synów: Stanisław był mężem mojej ciotki Janiny, Stefan lekarz-ftyzjatra zginął w Katyniu, Jerzy i Witold byli geodetami.

1.XII.2005 - Stefan Wierzejski praktykę lekarską prowadził w Warszawie i Otwocku. Mieszkał z matką w okolicach placu Wilsona.
  • Państwo Wierzejscy (inni) mieli czerwoną dwupiętrową kamienicę na ul. Asłanowicza, na początku, prawie vis a vis Gimn. Żółkiewskiego. On był kierownikiem szkół podstawowych. Ja pamiętam pp/ Wierzejskich jako starsze osoby. Mieli też duże gospodarstwo i mama zawsze kupowała u nich miód.
  • Z nazwiskiem Grabowski kojarzy mi się rodzina żony Tadeusza Wajszczuka (0060). (...) (9.XII.2005 - Pani Wajszczukowa) - jezeli się nie mylę to miała trzy siostry. Panią Szkopkową, drugą mieszkającą w Anglii i trzecią, która chodziła do gimnazjum z ciotką Janką Wierzejską. Przynajmniej o tych osobach słyszałem. Pani Szkopkowa była przez kilka lat moją sąsiadką - piętro wyżej. Ich matka po owdowieniu wyszła ponownie zamąż. Ojczym sióstr Grabowskich prowadził zakład fotograficzny na ul. Kochanowskiego. Nie mogę sobie w tej chwili przypomnieć nazwiska.

 9.XII.2005 - (...) Z nazwiskiem Ostojski nic mi się nie kojarzy.

 
12.XII.2005 - (...) Czy pomiędzy Rodzinami Wajszczuków i Wierzejskich było skoligacenie tego nie wiem. Ciocia Mania, a i Leszczyłowscy, przyjeżdżając z Ostrowi Maz. zawsze zatrzymywali się u ciotki Janki Wierzejskiej. Ciocia Mania mieszkała u niej po sprowadzeniu się do Siedlec i tam zmarła. Jej zięć Bazyli Leszczyłowski zmarł w maju tego roku.

21.I.2006 - (...). Zembrzuski - były obywatel ziemski - właściciel majątku Mordy i weteran Powstania 1863 r. Osiadł w Siedlcach. Jego córki prowadziły jeszcze w czasach carskich Żeńskie Gimnazjum Filologiczne, tzw. Gimnazjum Zembrzuskiej. Przełożona była Konstancja Zembrzuska. Mieściło się na Sienkiewicza niedaleko Państwa domu. Uległo likwidacji w początkach lat trzydziestych. Po ostatniej wojnie była tam tzw. Handlówka. Rodzina Zembrzuskich mieszkała na ul. Błonie w tzw. Białym Dworku. Ostatnia z sióstr, staruszkę, "lud pracujący wsi i miast" wywłaszczył w latach siedemdziesiątych i dworek rozebrał pod budowę bloków.
O pokrewieństwie bądź powinowactwie nic nie słyszałem. Chyba raczej tylko znajomość.

Zobacz również: Stronę Rodziny Maciejczyków