english version

09-07-2017

07-12-2007

wersja polska

Wymiana korespondencji z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau
odnośnie Józefa Wajszczuka (0298 na Drzewie)


Podsumowanie

W czasie poprzednich wizyt w KL Auschwitz nie znaleźliśmy nazwiska Józefa Wajszczuka w Księdze Pamiątkowej więźniów tego obozu. Natomiast w czasie wizyty w Muzeum "Domu pod Zegarem" w Lublinie w lipcu 2007 odnaleźliśmy jego nazwisko na liście więźniów przesłanych z Lublina do KL Auschwitz. W trakcie następującej wymiany korespondencji udało się ustalić:

Dokumentacja obozowa została w większości zniszczona przed ewakuacja obozu w styczniu 1945 roku - zachowało się tylko około 10% oryginalnych dokumentów dotyczących więźniów. Podczas kwerendy dokonanej na nasza prośbę, nie znaleziono w zachowanych dokumentach nazwiska Józefa Wajszczuka. Po przesłaniu przez nas kopii dokumentów otrzymanych w międzyczasie z Oddziału Martyrologii "Pod Zegarem" Muzeum w Lublinie (zobacz), ponowny przegląd list transportowych więźniów przesłanych z Lublina ujawnił nazwisko Józefa WAJSZUKA na jednej z tych list. Jednocześnie odnaleziono zdjęcia obozowe dotąd niezidentyfikowanego więźnia z numerem obozowym 35337 - (zdjęcia te nie maja nazwisk) - którego data śmierci zgadzała się z wiadoma data śmierci Józefa Wajszczuka. Zdjęcia zostały przesłane celem identyfikacji do jego rodziny. Córka Józefa - LucynaTor z Zamościa, jak również jej syn Tadeusz Tor zidentyfikowali ta osobę jako Józefa Wajszczuka.

Na podstawie tej identyfikacji, w Muzeum wypełniono kartę indeksowa, która zostanie włączona do głównego katalogu i nazwisko Józefa Wajszczuka (0298 na Drzewie) zostanie dodane do Księgi Pamięci.

Nasze specjalne i serdeczne podziękowania dla pracowników Biura Informacji o Byłych Więźniach: Ewy Bazan, Krystyny Lesniak i Szymona Kowalskiego.

Korespondencja

 

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim

 

16 lipca 2007

 

Szanowni Państwo!

 

Dotyczy: Wajszczuka Józefa

               ur. – 9.I.1902 w Wysokiem

               zm. – 20.XII. 1942 w Oświęcimiu

 

W trakcie zbierania materialu do Drzewa Genealogicznego Rodziny Wajszczukow ( www.wajszczuk.pl ) dowiedzialem sie od czlonkow jego bezposredniej rodziny, ze zginal on w Obozie Koncentracyjnym w Oswiecimiu (http://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/268stanislaw.htm#0298).

 

Potwierdzenie tej informacji znalazlem w Muzeum Lubelskim, Oddzial Martyrologii w domu „Pod Zegarem”, ul. Uniwersytecka 1, 20-029 Lublin, tel. 53-33-678. Zalaczam fotografie tej czesci listy osob tam wiezionych, udostepnionej na wystawie w tym Oddziale Muzeum, na ktorej jest wymienione jego imie i nazwisko. Wedlug tego zapisu, zostal on wyslany stamtad do obozu w Oswiecimiu.

(Uwaga: zaistnial tam prawdopodobnie blad odnosnie wymienionej daty jego urodzenia – zapis w kopiach Ksiag Metrykalnych USC z parafii Sitaniec w Archiwum Panstwowym w Zamosciu wymienia jego date urodzenia – 9.I.1902 w Wysokiem (k/Zamoscia). Zalaczam wydruk odpowiadajacego fragmentu zapisu na naszym Drzewie, dotyczacy jego zarejestrowanej oficjalnej daty urodzenia).

 

Rowniez, w „Odpisie skroconym aktu zgonu” (kopia w zalaczeniu) podane jest miejsce zgonu – Oswiecim, 20.XII.1942, data urodzenia jest podana blednie jako 22 lutego 1900 w Wysokiem.

 

Moje pytania dotycza nastepujacej sprawy. W czasie kilkukrotnych wizyt w Obozie/Muzeum w ciagu ostatnich kilku lat szukalem, ale nie znalazlem jego nazwiska w wylozonej dla zwiedzajacych (w Pawilonie X?) ksiegi – Spisu Wiezniow Obozu.

  1. Czy jest on zapisany w oficjalnych rejestrach wiezniow Obozu?
  2. Czy tam zginal, i w jakich okolicznosciach, jesli wiadomo?
  3. Dlaczego jego nazwisko nie zostalo umieszczone w w/w wykazie wiezniow wylozonym do wgladu dla zwiedzajacych?

 Jesli bylo by to dla Panstwa wygodniejsze, prosze odpowiedziec na moj adres e-mail:

wwajszczuk@comcast.net  z kopia do webmastera naszej strony Drzewa Genealogicznego w Polsce – Pawla Stefaniuka: stefaniuk@onet.pl (korespondencja e-mail z Polski czasem do mnie nie dochodzi z powodu filtrow zainstalowanych w serwerze po mojej stronie).

 

Zalaczam wyrazy szacunku,

z powazaniem,

 

Dr Waldemar J. Wajszczuk

4489 Patrick Road

West Bloomfield, MI 48322, USA

Tel.: (248) 851-1776

 

e-mail: wwajszczuk@comcast.net

 

Kopia listu do: Lucyna Tor w Zamosciu, corka Jozefa Wajszczuka

Zalaczniki:

1/ Wydruk strony Drzewa dot. Jozefa Wajszczuka (#0298)

2/ Fotografia listy z Muzeum „Pod Zegarem” z wymienionym nazwiskiem Jozefa Wajszczuka

3/ Wydruk fragmentu strony Drzewa z informacja dot. daty urodzin Jozefa Wajszczuka

4/ Kopia „Odpisu skroconego aktu zgonu” Jozefa Wajszczuka

----- Original Message -----
From: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
To: wwajszczuk@comcast.net
Cc: stefaniuk@onet.pl
Sent: Wednesday, September 05, 2007 3:54 AM
Subject: z Muzeum Auschwitz


I-Archi-/2672/11184/07
Pan Waldemar Wajszczuk
e-mail: wwajszczuk@comcast.net
dw stefaniuk@onet.pl
Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 16.7.2007 r. informuje, ze kwerenda przeprowadzona w czesciowo zachowanych aktach obozowych przyniosla rezultat negatywny. Nazwisko Jozef Wajszczuk – nie figuruje. Pragne wyjasnic, ze w czasie ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. na rozkaz wladz obozowych zniszczono prawie wszystkie wazniejsze akta, w tym akta personalne wiezniow. Ksiega Pamiatkowa Polakow, o ktorej pan wspomina jest wykazem niekompletnym i jest sporzadzana, m. in w oparciu o dokumenty obozowe. Jeśli Pan lub panska rodzina posiada listy obozowe lub telegram zawiadamiajacy o smierci Jozefa Wajszczuka prosimy o przeslanie kopii w celu uzpelnienia danych.

Z powazaniem

Ewa Bazan-Archiwum

Biuro Informacji o Bylych Wiezniach


----- Original Message -----
From: Waldemar Wajszczuk
To: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
Cc: PAWEL Stefaniuk
Sent: Wednesday, September 05, 2007 3:21 PM
Subject: Re: z Muzeum Auschwitz-Jozef WajszczukWPani
Ewa Bazan-Archiwum
Biuro Informacji o Bylych Wiezniach

Szanowna Pani!

Dziekuje bardzo za odpowiedz na moj poprzedni list. Skontaktowalem sie dzisiaj ponownie z najblizsza rodzina (corka) Jozefa w Polsce z zapytaniem, czy maja jakies inne dokumenty (wymienione przez Pania w ponizszym liscie) dotyczace Jozefa.
Zawiadomimy o wynikach naszych poszukiwan.

Jednoczesnie skontaktuje sie ponownie z Muzeum "Dom pod Zegarem" w Lublinie, czy jest mozliwosc uzyskania od nich kopii dokumentacji dotyczacej przeslania Jozefa Wajszczuka z aresztu w "Domu pod Zegarem" do Oswiecimia (Auschwitz)? Z poprzednim listem przeslalem Panstwu zalacznik/zdjecie fragmentu listy wiezniow przeslanych z "Domu pod Zegarem" do obozu w Oswiecimiu, na ktorej byl wymieniony Jozef Wajszczuk.

Z powazaniem,
Dr Waldemar Wajszczuk
West Bloomfield, MI, USA

kopia: Lucyna TOR (corka Jozefa Wajszczuka w Zamosciu).


25 wrzesnia 2007


WPani
Ewa Bazan
Panstwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
w Oswiecimiu
Ul. Wiezniow Oswiecimia 20
32-603 Oswiecim
POLANDDotyczy: Jozefa Wajszczuka

I-Archi-/2672/11184/07

Szanowna Pani,

Dziekuje bardzo za list z wyjasnieniem powodow braku jego nazwiska w Ksiedze Pamiatkowej Polakow – (kopia w zalaczeniu). Pozwalam sobie zalaczyc dalsze materialy w tej sprawie otrzymane ostatnio z Oddzialu Martyrologii „Pod Zegarem” Muzeum w Lublinie. Znajomy w Lublinie postara sie uzyskac dla mnie dalsze materialy archiwalne wg. sugestii zawartych w ich liscie. Rowniez skontaktowalem sie ponownie z najblizsza rodzina Jozefa w Zamosciu, ale wedlug informacji otrzymanych bezsposrednio od nich w przeszlosci, zadna dokumentacja z okresu wojny nie przetrwala, w wyniku wielokrotnych wysiedlen przez Niemcow.

Z powazaniem,Dr Waldemar Wajszczuk
4489 Patrick Road
West Bloomfield, MI 48322, USA

www.wajszczuk.pl

http://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/268stanislaw.htm#0298 - Jozef Wajszczuk

e-mail: waldemar@wajszczuk.pl - chcialem zwrocic Pani uwage na moj nowy adres na polskim serwerze – prosze z niego korzystac przy ewentualnych dalszych kontaktach. Dzisiaj wysylam list tradycyjna poczta ze wzgledu na zalaczniki.


----- Original Message -----
From: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
To: waldemar@wajszczuk.pl
Sent: Wednesday, October 10, 2007 11:43 AM
Subject: z Muzeum AuschwitzPan Waldemar Wajszczuk

e-mail: waldemar@wajszczuk.pl

Szanowny Panie!

Dzisiejszą pocztą otrzymaliśmy pański list. Załączniki przesłane wraz z nim nasunęły nam pewien pomysł, który być może wyjaśni losy Józefa Wajszczuka. Nie wiem czy panu wspominałam, ale w chwili obecnej pracujemy, nad ostatnią częścią Ksiąg Pamięci poświęconą Polakom deportowanym do obozu, tym razem z dystryktu lubelskiego. Jako materiały pomocnicze otrzymaliśmy z Archiwum Państwowego częściowo (i bardzo niekompletne) listy osób sporządzone przez placówkę policji bezpieczeństwa z więzienia na Zamku w Lublinie odnośnie więźniów skierowanych w “transport” w dniu 12.5.1942 roku . Na jednej z nich koleżanka będąca jednocześnie współautorką Ksiąg Pamięci odnalazła zniekształcone nazwisko - Jozef Wajszuk. Niestety, wykaz więźniów przywiezionych do obozu tym transportem jest bardzo niekompletny, niemniej jednak odnalazłyśmy dane odnośnie więźnia (nazwiska brak), którego zwłoki zostały złożone w obozowej kostnicy w dniu 22.12.1942 r. Zachowała się jego fotografia obozowa (przypominam, że na fotografiach obozowych brak jest nazwiska, a jedynie numer obozowy). Dlatego, może warto byłoby dokonać identyfikacji poprzez porównanie zdjęcia z innym, przechowywanym przez rodzinę. Wspominał Pan także, że żyje jeszcze jego córka zamieszkała w Zamościu. Warto by było jednak ją uprzedzić, zanim podejmiemy jakieś działania.

Proszę się nad tym zastanowić i poinformować nas o swojej decyzji w tej sprawie.

Pozdrawiam

Ewa Bazan


----- Original Message -----
From: Waldemar Wajszczuk
To: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
Sent: Wednesday, October 10, 2007 2:23 PM
Subject: Re: z Muzeum Auschwitz


Pani Ewa Bazan
e-mail: archiwum@auschwitz.org.pl

Szanowna Pani!

Dziekuje bardzo za list z wyjasnieniami. Wyglada na to, ze byc moze zblizamy sie do wyjasnienia sprawy braku nazwiska Jozefa Wajszczuka w ewidencji obozowej.

Niestety, rodzina Jozefa nie posiada zadnego jego zdjecia! Kontaktowalem sie z nimi uprzednio w tej sprawie, zeby takie zdjecie przeslac do zbiorow Muzeum "Pod Zegarem" w Lublinie. Wedlug uzyskanych od rodziny informacji, wszystkie dokumenty, zdjecia i papiery rodzinne zaginely w czasie wysiedlen i przeprowadzek w czasie wojny na Zamojszczyznie. Nie udalo sie im odzyskac zadnych zdjec od rodziny i znajomych.

Skontaktowalem sie dzisiaj telefonicznie z najblizsza rodzina (konkretnie, z wnukiem Jozefa Wajszczuka w Zamosciu - Tadeuszem TOR, tel. (084) 639-35-75). Uwaza on za jak najbardziej celowe i pozadane zidentyfikowanie zdjecia, ktore jest w posiadaniu Panstwa. Uprzedzi on i przygotuje swoja matke (a najstarsza corke Jozefa, ktora powinna pamietac ojca!) - jest to Lucyna Tor, ur. w 1928 roku.
Jesli to bedzie mozliwe, prosilbym o przeslanie kopii zdjecia do identyfikacji bezposrednio na adres:
Lucyna TOR
ul. Pilsudskiego 57 m.3
22-400 Zamosc

Bylbym rowniez bardzo wdzieczny za powiadomienie mnie e-mailem o dalszych dzialaniach w tej sprawie.

Pozdrawiam, z powazaniam,

Dr Waldemar J. Wajszczuk
www.wajszczuk.pl
http://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/268stanislaw.htm#1109


----- Original Message -----
From: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
To: waldemar@wajszczuk.pl
Sent: Thursday, October 18, 2007 6:17 AM
Subject: z Muzeum AuschwitzSzanowny Panie,

Podaje panu moj biurowy numer telefonu 033 844 8009 z prośba o przeslanie go do Tadeusza Tora. Nie moge sie do niego dodzwonic, byc moze w godzinach mojego urzedowania nie ma go w domu.
Pracownia wykonala juz fotografie i mozna przeslac, ale nie jestem pewna czy pani Lucyna wie cokolwiek na ten temat.
Pozdrawiam
Ewa Bazan


----- Original Message -----
From: Waldemar Wajszczuk
To: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
Sent: Thursday, October 18, 2007 2:52 PM
Subject: Re: z Muzeum AuschwitzSzanowna Pani,

Dziekuje za podanie numeru telefonu. Rozmawialem telefonicznie przed chwila z Tadeuszem Torem, bedzie probowal sie z Pania skontaktowac jutro w godzinach pracy. Powiedzial mi, ze jego Mama jest przygotowana na obejrzenie zdjecia - stwierdzila, ze pamieta dobrze ojca! (Ja wnioskuje z zachowywania tych ostroznosci, ze zdjecie moze byc szokujace - czy jest to zdjecie posmiertne)?

Pan Tadeusz powiedzial mi takze dzisiaj, ze gdy jego Mama uslyszala teraz, ze znaleziono w archiwum zapis z nazwiskiem WAJSZUK, zywo odzyl w jej pamieci epizod, jak jej matka odmowila przyjecia zawiadomienia z obozu o smierci Jozefa, bo jego nazwisko bylo wpisane jako WASZCZUK (WAJSZUK?). Przyszedl mi do glowy pomysl, ze moze jakies oswiadczenie na ten temat z jej podpisem pomoglo by w dalszym wyjasnieniu tej sprawy?

Pozdrawiam,
Dr Waldemar Wajszczuk


----- Original Message -----
From: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
To: Waldemar Wajszczuk
Sent: Friday, October 19, 2007 1:00 AM
Subject: Re: z Muzeum AuschwitzSzanowny Panie,
Spiesze poinformowac, ze zdjecie jak na obozowe warunki jest "normalne". Wykonane wkrotce po przybyciu do obozu. Niemniej jednak, z wieloletniego doswiadczenia wiem, ze rodziny reaguja roznie. Jest to bowiem delikatny temat i nalezy i w takich sytuacjach kierowac sie wyczuciem. Co do oswiadczenia, to wychodzimy z zalozenia, ze wszelkie informacje dotyczace wiezniow obozu sa dla nas bezcenne z uwagi na skapa ilosc dokumentacji, o czym pana Tadeusza (powiadomie).
Pozdrawiam
Ewa Bazan


List od Tadeusza Tora (1259) z Zamościa potwierdzający identyfikacje
dziadka Józefa na zdjęciach otrzymanych z KL Auschwitz


     

----- Original Message -----
From: Waldemar Wajszczuk
To: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
Cc: PAWEL Stefaniuk
Sent: Thursday, November 29, 2007 9:46 PM
Subject: Jozef Wajszczuk - I-Archi-/2672/11184/07WPani
Ewa Bazan
Panstwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
w Oswiecimiu
Ul. Wiezniow Oswiecimia 20
32-603 OswiecimDotyczy: Jozefa Wajszczuka

I-Archi-/2672/11184/07

Szanowna Pani!

Prawdopodobnie dotarl juz do Panstwa list od rodziny Jozefa Wajszczuka - Panstwa Torow w Zamosciu - potwierdzajacy jego tozsamosc na zdjeciach, ktore Panstwo byli uprzejmi do nich przeslac. Kopie tych zdjec, jego rodzina przeslala wraz z listem potwiedzajacym jego rozpoznanie, do p. Pawla Stefaniuka w Drelowie, ktory jest webmaster'em naszej strony internetowej Drzewa Genealogicznego Rodziny Wajszczukow www.wajszczuk.pl, celem wlaczenia do zbiorow naszego "archiwum rodzinnego" i zalaczenia ich na Drzewie.

Jozef Wajszczuk znajduje sie na tym Drzewie pod Nr. identyfikacyjnym 0298 - http://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/268stanislaw.htm#0298

Pozwalam sobie zalaczyc kopie w/w listu od Pana Tadeusza Tora oraz skany w/w zdjec Jozefa Wajszczuka.

Ciesze sie bardzo, ze udalo sie zidentyfikowac zdjecie i osobe na zdjeciu - jedna mniej zagadka do rozwiazania. Czy moge sie teraz spodziewac, ze jego identyfikacja jest zakceptowana oficjalnie i jego nazwisko zostanie dodane do Ksiegi (Pamieci?) Pamiatkowej Polakow - wiezniow KL Auschwitz ?

Poniewaz Oddzial Muzeum "Dom pod Zegarem" w Lublinie przed kilkoma miesiacami zwrocil sie do nas z prosba o dostarczenie zdjec, (w zwiazku z przygotowywana przez nich wystawa dotyczaca osob tam wiezionych przed wysylka do obozow koncentracyjnych), a nazwisko Jozefa Wajszczuka znajduje sie na ich liscie i nie maja jego zdjecia - planuje przeslanie im kopii zdjec, ktore otrzymalismy od Panstwa.

Czy mozemy byc w czyms jeszcze pomocni?

Pozdrawiam i pozostaje z szacunkiem,
Dr Waldemar J. Wajszczuk
West Bloomfield, MI, USA
(#0087 na Drzewie)


----- Original Message -----
From: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
To: Waldemar Wajszczuk
Sent: Friday, November 30, 2007 1:54 AM
Subject: Re: Jozef Wajszczuk - I-Archi-/2672/11184/07Szanowny Panie,
witam ponownie i spiesze poinformowac, ze nazwisko panskiego krewnego zostanie oczywiscie zamieszczone w ksiegach pamieci. Na podstawie ankiety wypelniono karte indeksowa, ktora zostanie wlaczona do glownego katalogu. Niemniej jednak trzeba pamietac, ze poza tym dokumentem jakim jest fotografia, jest jeszcze tylko ksiega kostnicy. W obu przypadkach wystepuje wylacznie numer obozowy. Nie posiadamy, zadnego dokumentu pochodzenia obozowego, w ktorym wystepuje jego nazwisko. Niemniej jednak nasz katalog jest tak skonstruowany, ze kazda sprawa lacznie z korespondencja sprzed 40 lat jest do odszukania w ciagu 5 minut. Jeszcze raz dziekujemy za zangazowanie. Gdyby nie rodziny bylych wiezniow i ich zyczliwosc, nigdy nie doszlibysmy do takiego stanu wiedzy jak obecnie.
Zyczymy Panu oraz panskim bliskim zdrowia i pomyslnosci z okazji nadchodzacych swiat Bozego Narodzenia i Nowego Roku - pracownicy Biura Informacji o Bylych Wiezniach : Ewa Bazan, Krystyna Lesniak i Szymon Kowalski


----- Original Message -----
From: Waldemar Wajszczuk
To: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
Sent: Friday, November 30, 2007 11:37 PM
Subject: Re: Jozef Wajszczuk - I-Archi-/2672/11184/07


Szanowna Pani!

Bardzo dziekuje za list i przepraszam, ze jeszcze raz bede Pania niepokoil.
Nasunelo mi sie jeszcze kilka pytan i bede wdzieczny za wyjasnienie.

Czy osoba wieznia Jozefa Wajszuka (z listy "transportowej", wymieniona przez Pania w jednym z poprzednich listow) byla zarejestrowana niezaleznie, z osobnym numerem obozowym? Czy istnieja jakies dodatkowe materialy czy dokumenty obozowe dotyczace osoby zarejestrowanej pod tym nazwiskiem (moze odnosza sie one do Jozefa Wajszczuka)? Czy ta osoba wogole istniala?
Czy - przeciwnie - mozna z cala pewnoscia przyjac, ze byl to (w tym transporcie) Jozef Wajszczuk, ale zapisany pod znieksztalconym nazwiskiem?

W swoich poszukiwaniach odnosnie rodziny i nazwiska Wajszczuk zauwazylem, ze wedlug danych PESEL z wczesnych lat 90. XX wieku, opracowanych przez Prof. Rymuta http://www.herby.com.pl/herby/indexslo.html, w badanym przez niego okresie nazwisko Wajszuk w Polsce nie wystepowalo. (Oczywiscie nie wiemy nic o tym nazwisku w okresie II Wojny Swiatowej).
http://www.wajszczuk.pl/polski/pokrewne.htm

Dziekuje bardzo za zyczenia swiateczne i wzajemnie, przesylam wszystkim Panstwu nasze najlepsze zyczenia pomyslnosci i zdrowia z okazji Swiat Bozego Narodzenia i Nowego Roku!

Carmen i Waldemar Wajszczukowie
(w imieniu calej rodziny Wajszczukow)
www.wajszczuk.pl


----- Original Message -----
From: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
To: waldemar@wajszczuk.pl
Sent: Monday, December 03, 2007 5:10 AM
Subject: z Muzeum AuschwitzRef. I-Arch-i/2672/07

Szanowny Panie,

mam wrazenie, ze nie do konca mnie pan zrozumial. Dokumenty pochodzenia obozowego to te wytworzone w kancelariach obozowych od czerwca 1940 roku do wyzwolenia w styczniu 1945 r. Wiezien, który był rejestrowany w obozie, posiadal cale mnostwo wpisow w rejestrach, kartotekach, adnotacji itp. we wszystkich 6 wydzialach obozu. Z tej dokumentacji zachowało się ok. 10 %. Jest to temat na dlugi wyklad monograficzny. Lista wiezniów przeniesionych (na ktorej znajduje się nazwisko Wajszuk) z wiezienia w Lublinie zostala wytworzona w placowce Sipo i SD Lublin i nie jest pochodzenia obozowego. Niemniej jednak, z cala pewnoscia jest dokumentem. W naszym Archiwum, sa kopie dokumentow roznych placowek policji niemieckiej, zakwalifikowane jako tzw. Inne Zespoly (np. akta gestapo Ciechanow, Lodz i tp.) i pelnia funkcje pomocnicze i uzupelniajace do niekompletnej dokumentacji obozowej. Trudno jest wyjasnic caly proces myslowy, na podstawie którego ustalilismy, ze wiezien oznaczony tym numerem to prawdopodbnie Jozef Wajszczuk (jak już wczesniej wspomnialam na zachowanych dokumentach dotyczących wieznia oznaczonego numerem 35337 jest brak nazwiska). Nadmieniam tylko, ze przedsiewziecie było bardzo ryzykowne, niemniej jednak udalo się i rodzina dokonala identyfikacji. Teraz juz w 90 % możemy przyjac, ze pod tym numerem obozowym zarejestrowany był panski krewny, niemniej jednak sa to ustalenia wlasne. Dla prawnika okazalyby się niewystarczajace, dla historyka owszem. Chcialabym jeszcze pana poinformowac, ze innych osob o nazwisku Wajszczuk oraz Wajszuk brak.

Pozdrawiam serdecznie

Ewa Bazan


----- Original Message -----
From: Dr Waldemar Wajszczuk
To: Archiwum PMAB - Auschwitz Museum Archives
Sent: Monday, December 03, 2007 10:33 AM
Subject: Ref. I-Arch-i/2672/07WPani Ewa Bazan

Szanowna Pani,

Jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc i za wszystkie wyjasnienia.
Serdecznie pozdrawiam Swiatecznie!

Z powazaniam,
Waldemar Wajszczuk


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2017
e-mail: wwajszczuk@comcast.net