Letnie spotkania 2005
5 - 12 lipiec, 2005

 

 
  english version wstecz strona główna drzewo strony indywidualne wyszukiwarki pełny ekran zamknij pełny ekran objaśnienia wersja polska  


Logo wyborcze - prezentowane na naszej stronie

Tego lata nie zaplanowaliśmy większych podróży "odkrywczych", czekając na wyniki badań prowadzonych w Archiwach Lubelskich i dotyczących parafii i przodków gałęzi Zamojskiej Rodziny (https://www.wajszczuk.pl/polski/ksiegi_metrykalne_parafie.htm). Natomiast, udało się nam załatwić kilka "spraw bieżących". Zobacz mape objazdu.

1/ 05.VII. - Wkrótce po przybyciu do Warszawy odwiedziliśmy Biuro Wyborcze Kandydata na Prezydenta RP - Prof. Zbigniewa Religi, wybitnego członka naszej Rodziny  (#0090 na tym Drzewie).


Biuro Wyborcze Prof. Religi
w Alejach Ujazdowskich

Transparent wyborczy

Afisze wyborcze

2/ 06.VII. - Następnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Na Murze Pamięci odnaleźliśmy nazwiska trojga naszych kuzynów, którzy zginęli w Powstaniu (https://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/tekst/0075edmund/0075edmund_powstancy.htm). W Biurze Muzeum podaliśmy adresy stron internetowych na naszym Drzewie Rodzinnym poświeconych ich pamięci. Muzeum i Wystawy wywarły ogromne wrażenie - zawierają one wiele materiału wizualnego, który jest świetnie zorganizowany i eksponowany - wszyscy powinni je zobaczyć (http://www.1944.pl/). Wśród zwiedzających zwracała uwagę duża ilość młodzieży szkolnej w różnym wieku.


Muzeum Powstania
Warszawskiego w dawnym
budynku elektrowni tramwajowej

Mur Pamieci

Dzwon upamietniajacy
"Montera" - Gen. Antoniego
Chrusciela, d-cy Powstania

Trzy nazwiska Wajszczukow
w "Kolumnie": 203 Muru

3/ 08.VII. - "Podroż na Wschód", a właściwie w kierunku południowo - wschodnim, w drodze na ślub Andrzeja Stefaniuka, brata naszego "webmajstra" zaczęliśmy od zatrzymania się w Siedlcach. Tam spotkaliśmy się z kuzynką Anka Świderską (0079), z którą razem odwiedziliśmy rodzinne groby na cmentarzu (https://www.wajszczuk.pl/spotkania/cmentarze.htm). Następnie spotkaliśmy się z dalekim kuzynem Jackiem Michałowskim (M057), z którym uprzednio korespondowaliśmy, ale nie mieliśmy okazji się poznać. Po południu wstąpiliśmy do Trzebieszowa z wizyta do kuzynki Barbary Miszta (0156) oraz, żeby omówić dalsze plany poszukiwań archiwalnych. Następnie wstąpiliśmy do Drelowa po naszego współpracownika i przewodnika, Pawła Stefaniuka. Na noc dojechaliśmy do Sosnowicy, gdzie p. Paweł zarezerwował uprzednio pokoje gościnne w dworku, w którym ponoć kiedyś przebywał i nocował Tadeusz Kościuszko i gdzie ponoć "dostał kosza" od córki właściciela tej posiadłości (lub jej ojca?). Piękne okolice!


Grób Andrzeja
Świderskiego (0081)

Waldemar (0087) i Jacek
Michałowski (M057)

"Dworek Kościuszki"
w Sosnowicy

Widok z okna na lasy,
pola, laki i stawy

4/ 09.VII. - Dzisiaj (sobota), po porannym zwiedzaniu okolic, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w ślubie Andrzeja Stefaniuka z Anną Hawryluk, który miał miejsce w pobliskim Parczewie.


Bazylika Mniejsza w Parczewie
Parafia Św. Jana Chrzciciela
Sanktuarium Maryjne
 

Młoda para - tuz po
zakończeniu ceremonii
 

Przyjęcie ślubne -
Rodzice Pana Młodego

Ciotka Pana Młodego
i jego siostra - Siostra

5/ 10.VII - Lublin - Po południu zajechaliśmy do Lublina, na spotkanie (i wspaniały obiad) u państwa Profesorostwa Wac-Włodarczykow. Poznaliśmy ich w uprzednim roku (https://www.wajszczuk.pl/spotkania/spotkania2004/lublin.htm), a Profesor był współorganizatorem spotkania w Żółkiewce, (https://www.wajszczuk.pl/spotkania/spotkania2004/zolkiewka_lublin_krasnystaw.htm), na którym wspominano mojego stryja, Dr Edmunda Wajszczuka. Spotkaliśmy tam również jego kuzyna, p. Stanislawa Waca, który prowadzi dla nas badania w Archiwum w Lublinie (https://www.wajszczuk.pl/polski/ksiegi_metrykalne_parafie.htm). Mieliśmy okazję przedyskutować z nim dalsze plany. Obecny również na spotkaniu przyjaciel Profesora, p. mgr inz. Henryk Palak z żoną - podał nam adres swojej bardzo interesującej strony internetowej (http://www.nury.lubgal.pl/), na której przedstawia galerie zdjęć podwodnych i filmy z licznych wycieczek zagranicznych.

6/ 11.VII - Dalej na wschód! Włodawa - "miasto wieku kultur i religii" nad Bugiem. Swego czasu ktoś wspomniał, że mieszkała tam rodzina Wajszczuków. Przejrzeliśmy książki telefoniczne w Urzędzie Pocztowym - nie było tam wyliczonych Wajszczuków! Postaramy się jeszcze sprawdzić inną droga?


Kosciol Sw. Ludwika i
klasztor Paulinow (1698 r.)

Cerkiew Prawoslawna
pw. Narodzenia N.M.P.

Centralny skwer miasta-
Stary Rynek

Widok "za Bug" ze
wzgorza cerkiewnego

- Dalej na południe! Okuninka - bardzo popularna (dość tłoczna - dużo młodzieży!) miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Białym. Odwiedziliśmy p. Dr Teresę Borkowską - Wójtowicz. Niedawno spisała, na nasza prośbę, szczegółowe wspomnienia dotyczące rodziny dr Edmunda (0075), a zwłaszcza swojej koleżanki - Basi (0084), (https://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/tekst/0084barbara/0084barbara_powstaniec.htm), (www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/tekst/0084barbara/0084barbara_wspomnienia_borkowska.htm) tam, żeby jej podziękować osobiście.


Carmen (0087), Dr Borkowska-
Wójtowicz i Paweł Stefaniuk

Dr Borkowska z córką
i wnukami

Dr Borkowska i reszta rodziny -
na wakacjach w Okunince

Kwiaty wokół domu

- Sitno k/Zamościa - Niedawne badania archiwalne wykazały, że niegdyś mieszkalna tam rodzina Waszczukow, ktora byla prawdopodobnie zaprzyjaźniona z Wajszczukami z Wysokiego, (być może, nawet należała do Rodziny Wajszczuków - z "przekręconym nazwiskiem"), ponieważ jeden z jej członków był zaproszony przez Wajszczuków do funkcji chrzestnego ojca (https://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/parafia_sitaniec.htm). Również, podobno jakiś Wajszczuk przebywał tam czasowo po ostatniej wojnie. Nie spotkaliśmy Sołtysa, ale jego córka stwierdziła, że od dawna nie słyszeli tam o żadnych Waszczukach ani Wajszczukach!


Wjeżdżamy do Gminy Sitno

Zabudowania gospodarcze

Tu mieszka Sołtys

Stary Spichlerz?

Lublin - Po powrocie do Lublina odwiedziliśmy kuzynkę Teresę Jaroszyńską, "Lilkę" (0097). Pokazała nam ostatnio znalezione stare książki i dokumenty dotyczące naszego stryja, ks. Karola (0074) (http://www.drelow.siedlce.opoka.org.pl/wajszczuk/) i jego brata stryjecznego, ks. Feliksa (0162), (https://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/103franciszek.htm#0162). Obaj byli wiezieni w Dachau - ks. Karol zginął, a ks. Feliks przeżył i po wojnie przebywal we Francji. Skopiowaliśmy kilka stron i ich fragmenty można teraz obejrzeć pod adresem: https://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/tekst/wiezniowie_dachau.htm.


Spotkanie u "Lilki" - kuzynki
Teresy Jaroszynskiej (0097)

Lilka podpisuje listę
wyborcza

Syn Maciek (0102)

Lilka i Waldemar
czytaja stare listy

7/ 12.VII - Obsza - Po drodze do Obszy zatrzymaliśmy się w Krasnobrodzie, żeby zobaczyc stary barokowy kosciol i klasztor ufundowany przez Krolowa Marysienke w XVII wieku. Znajduje się tam również Muzeum Wieńców Dożynkowych i hodowla polskiego ptactwa domowego i dzikiego - takich kolorów nigdy nie widzieliśmy! Przejeżdżaliśmy przez bardzo malownicze okolice. Celem naszej podroży do Obszy było odwiedzenie tamtejszego proboszcza, ks. Feliksa Kłopotka (0202), również członka naszej rodziny (https://www.wajszczuk.pl/polski/drzewo/196helena.htm#0202) i uzyskanie od niego informacji historycznych odnośnie parafii Diecezji Zamojskiej, w których dawniej zamieszkiwali i obecnie zamieszkują Wajszczukowie. Pozwolą one na właściwe pokierowanie naszych dalszych poszukiwań archiwalnych.


Krasnobrod - kosciol i klasztor
fundacji Marysienki Sobieskiej

Obsza - dzwonnica i
kosciol parafialny

Ks. Edward Klopotek (0202)
przy wejsciu do budynku parafii

Ks. Klopotek przeglada publikacje
diecezjalne dotyczace Parafii

8/ 18.VII. - Warszawa-Łomianki. Dzisiaj mieliśmy okazje odwiedzić nasze kuzynki, Halinę Biernacką (0071) i jej córkę Alinę Filipkowska. Wspominaliśmy wizytę "Argentyńczyków" w 2001 roku (https://www.wajszczuk.pl/wycieczki/2001/index.htm). Nieco później dołączył do nas syn Aliny - Robert, "Kuba". Nie mieliśmy okazji poznać go uprzednio, ponieważ pracował przez dłuższy czas w USA jako genetyk. Hodowane w ich wlasnym ogrodku owoce byly smakowite, a ciasta z owocami i kompot - bez porownania! Carmen i Kuba rozmawiali po hiszpańsku. Może uda mu się również przetłumaczyć z hiszpańskiego na polski poemat kuzynki Any (0064) z Argentyny, która otrzymała za ten utwór nagrodę literacka w Hiszpanii (https://www.wajszczuk.pl/arch/0064ana.htm).


Halina Biernacka ((0071) i
Alina Filipkowska (0072)

Alina i jej syn Robert (0073)

Anna Wajszczuk-Religa (0090)

Carmen (0087) podziwia
hodowle kwiatow

 


Opracowanie, tekst i zdjecia:
Waldemar J. Wajszczuk & Paweł Stefaniuk
(c) 2005